Rychlost.cz Fórum Všeobecná diskuze o různych typech připojení Jak zjistit zda-li mám nebo nemám Veřejnou IP adresu.

Jak zjistit zda-li mám nebo nemám Veřejnou IP adresu.

Jak zjistit zda-li mám nebo nemám Veřejnou IP adresu.

Všeobecná diskuze o různych typech připojení
od tomek
příspěvků: 5
IP: (zobrazit)
Rychlost (Mbits): 86,8/15,3
Poskytovatel: VIDEON Networking

Jak zjistit, jestli mi poskytovatel připojení po vzájemné dohodě skutečně nastavil Veřejnou IP adresu.

 
od ijacek3
příspěvků: 63
IP: (zobrazit)
Rychlost (Mbits): 499/208
Poskytovatel: PODA

A máte IP 6 nebo nevíte? Pokud máte šestkovou tak ta veřejná je.

 
od tomek
příspěvků: 5
IP: (zobrazit)
Rychlost (Mbits): 83,0/14,0
Poskytovatel: VIDEON Networking

Děkuji za odpověď. Bohužel, nejsem odborník. V Nastavení nového routeru: NETGEAR R7800 Nighthawk X4S - Pokročilé > Průvodce VPS / Pokročilé nastavení / IPv6 - mám od poskytovatele připojení (optika 100Mbit/s) nastaveno: Zakázáno. Mám-li skutečně veřejnou IP nedokáži zjistit. Je-li vodítkem moje IP adresa, tak ta je: 213.211.53.-- (odstraneno moderatorem) . Já ani nevím, zda, jak píšete, je IP 6 to samé, jako IPv6.

Za případnou odpověď moc děkuji.

 
od adam
moderátor
Rychlost (Mbits): 22,5/11,1
Poskytovatel: PointNET

Pokud se tato IP adresa uvedená na routeru schoduje s veřejnou IP co se zobrazí zde: https://rychlost.cz/ip/ tak veřejnou IP adresu máte. Nicméně nevím k jakému účelu ji máte. Pokud ji budete chtít využívat nějak aktivně tak bude potřeba namapovat porty. Nutno upozornit, že mít neveřejnou IP může být bezpečnější a mapovat porty na svůj počítač nemusí být pro lajka vhodné.

Pořád je samozřejme otázkou jaký je účel veřejné IP.

 
od tomek
příspěvků: 5
IP: (zobrazit)
Rychlost (Mbits): 83,0/14,0
Poskytovatel: VIDEON Networking

Děkuji za rychlou odpověď. Na routeru jsem žádnou IP nenašel, ale v jeho Nastavení jich je mnoho. Žádná však není úplně stejná, jak nahoře uvedená na: https://rychlost.cz/ip/ . Pouze v Nastavení: Port pro internet / připojení DHCP / Server DNS - jsou dvě adresy, jedna je jiná, ale druhá je skoro shodná, má ale místo koncového čísla 41 číslo 19.

Proč veřejná IP? Vnuk mi tvrdí, že to potřebuje na hraní On-line her. Porty které mi zadal jsem v routeru k jeho PC úspěšně přidělil.

Za případnou odpověď děkuji.
Tomáš

 
od adam
moderátor
Rychlost (Mbits): 22,5/11,1
Poskytovatel: PointNET

No jeste je sance ze tu verejnou IP mate tak ze jsou vsechny porty te verejne IP namapovany na vasi IP routeru. Az to bude vnuk zkouset uvidi :)

 
od tomek
příspěvků: 5
IP: (zobrazit)
Rychlost (Mbits): 85,0/14,1
Poskytovatel: VIDEON Networking

Děkuji za odpověď. Okolo her, to je zřejmě na jinou diskuzi. Z podstaty mé původní otázky mi vychází nepříjemné zjištění. Uživatel nemá šanci na 100% zjistit, zda má či nemá veřejnou IP, musí jen věřit poskytovateli. Můj poskytovatel dává veřejnou IP zdarma na požádání, ale lituji ty, kteří si za ní platí a nemají možnost si skutečnost ověřit.

 
od adam
moderátor
Rychlost (Mbits): 22,1/10,9
Poskytovatel: PointNET

Má šanci oveřit. Otevře si na svém počítači port (např FTP) a zkusi se na něj připojit z jiného počítače jiné sítě z internetu. I tak bude muset na svem routeru nastavit mapovani portu. Nicmene jak jsem psal, mit verejnou IP a namapovaný porty aby se bylo možno z internetu přímo připojit na počítač může nést bezpečnostní rizika.

 
od dundee
příspěvků: 28
IP: (zobrazit)

Verejnou adresu IPv4 mate vzdy.

Jen zalezi jestli ji provider routuje az na vasi router.

Nebo ji NATuje na svem routeru na neverejnou adresu 10.x.x.x nebo 192.168.x.x, kterou ma prirazen vas rouer na WAN portu.

V prvnim pripade je nutne perfektni zabezpeceni vaseho routeru.

Ve druhem pripade je potreba zadat providera o mapovani portu (pro dostupnost vami provozovane sluzby z internetu)

Pak je jeste treti varianta. Vas provider pouziva sice variantu dva, ale jednu verejnou IP ma prirazenu pro vice zakazniku (v tom pripade lze take zadat o otevreni portu pokud ho jiz jiny zakaznik vasi skupiny nepouziva).

Nebo pouziva variantu dva, ale verejna IP je nahodile prirazovana ruznym skupinkam zakazniku ("plovouci" verejna IP)